Vocalzone Adult ( Yetişkin ) Spray, Vocalzone Pastil

Boğaz ağrısına Ne iyi gelir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer ?

Boğaz ağrısına iyi gelen doğal çözümler ve tedavi yöntemleri

Kış aylarında soğuk hava koşulları ve çevresel faktörler, enfeksiyonlar veya kuru havanın etkisiyle boğaz ağrısı, kaşıntı, yanma ve yutkunma zorluğu gibi rahatsız edici belirtilere yol açar. Bu durumda hemen aklımıza boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusu belirir. Boğaz ağrısı, genellikle farenjit, nezle veya grip gibi viral enfeksiyonların bir semptomu olarak ortaya çıkar. Çoğu durumda birkaç gün içinde kendi kendine iyileşir. Ancak, bazı durumlarda antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulabilir. Enfeksiyonların yanı sıra, mide hastalıkları, alerjiler, solunum sorunları, tütün kullanımı ve tümör gibi daha az yaygın nedenler de boğaz ağrısına sebep olabilmektedir.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Reçetesiz satılan pastiller veya boğaz gargaraları boğaz ağrısına karşı yardımcı olur.

Boğaz ağrısını hafifletmek için uygulayabileceğiniz bazı kişisel bakım yöntemleri şunlardır:

  • Dinlenme: Yeterli dinlenme, vücudunuzun kendini iyileştirmesine yardımcı olur.
  • Bol Su İçmek: İyi hidratasyon sağlamak için bol miktarda su içmek önemlidir.
  • Bal ve Limonlu Sıcak Su: Bu karışım boğazınızı yumuşatmaya yardımcı olur.
  • Ilık Tuzlu Su ile Gargara: Boğazınızı temizlemek ve rahatlatmak için ılık tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz.
  • Yumuşak Yiyecekler Tüketmek: Yoğurt, çorba, dondurma veya jöle gibi yumuşak yiyecekler boğazınıza iyi gelebilir.
  • Rahatsızlık Veren Yiyeceklerden Kaçınmak: Yutkunurken ağrıya neden olan yiyeceklerden uzak durmak faydalı olacaktır.
  • Sıvı Tüketimine Dikkat: Eğer varsa mevcut bir tıbbi durumunuzla ilgili olarak ne kadar sıvı tüketmeniz gerektiğini doktorunuzla görüşün.

Sigara içmek veya dumanına maruz kalmak semptomları kötüleştirir. Bu nedenle, mümkünse sigara içen insanların etrafında bulunmamaya çalışın. Eğer sigara içiyorsanız, azaltmayı veya bırakmayı düşünün.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? ve doğal çözümler nelerdir ?
HATMİ KÖKÜ

Hatmi kökü, tarih boyunca boğaz ağrısı ve diğer sağlık rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmış bir bitkidir. Althaea officinalis’ten elde edilen özlerle bilinmektedir.

Bu kök, müsilaj adı verilen jelatinimsi bir madde içerir. Yutulduğunda bu madde boğazı kaplar ve kayganlaştırarak rahatlatır.

Araştırmalar, hatmi kökü içeren pastillerin hayvanlar üzerinde test edilerek, hatta yüksek dozlarda bile etkili ve zararsız olduğunu göstermiştir. Hatmi kökü, özellikle kuru öksürüğün yatıştırılmasında da yardımcı olur.

ADAÇAYI VE EKİNEZYA

Adaçayı, Yemek pişirmede kullanılan popüler bir bitkidir. Ayrıca çeşitli tıbbi amaçlar için tercih edilen bir bitki konumundadır. Bilimsel adı Salvia officinalis olan adaçayı, Akdeniz kökenli olup, şu anda dünya genelinde yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Adaçayı, birçok iltihaplı duruma yardımcı olabilen özelliklere sahiptir. Yapılan kontrollü çalışmalar, boğaz ağrısını hafifletmede etkili olabileceğini göstermiştir. Yapılan bir çalışmada, adaçayı ve ekinezya içeren bir spreyin, klorheksidin lidokain spreyine kıyasla boğaz ağrısını azaltmada biraz daha etkili olduğu belirlenmiştir. Her iki tedavi de herhangi bir olumsuz yan etkiye neden olmamıştır.

Ekinezya ise, geleneksel tıpta sıklıkla kullanılan bir diğer bitkidir. Bakterilere karşı savaşır, iltihabı azaltır ve solunum rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur. Bu özellikler, ekinezyayı soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların tedavisinde popüler bir seçenek haline getirmiştir.

BAL

Bal, boğaz ağrısını hafifletmek için sıklıkla tercih edilen ve diğer doğal bileşenlerle birleştirilen bir tatlandırıcıdır. İnsanlar, balın anti-enflamatuar, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerinden dolayı onu ilaç gibi kullanırlar.

Bal, enfeksiyonla mücadelede yardımcı olur. Ağrıyı hafifletir, ayrıca bazı ilaçların tadını da iyileştirebilmektedir. Ilık su ve elma sirkesi veya şifalı bitkilerle bir arada kullanıldığında, balın faydaları artar. Bazı kişiler, özellikle ham bal veya manuka balını kullanmayı tercih ederler.

Ancak, 1 yaşın altındaki bebekler için bal tavsiye edilmemektedir. Bebeklerin bağırsakları, balda bulunabilecek botulizm sporları gibi bazı mikroplara karşı savaşacak sağlıklı bakterilere sahip değildir. Bu yüzden, küçük çocuklar için bal tüketimi risklidir.

LİMONLU SU

Limonlu su, soğuk algınlığı veya grip gibi hastalıklar sırasında ortaya çıkan boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olan ferahlatıcı bir içecektir.

Limon, C vitamini ve diğer güçlü antioksidanları içerir. Bu bileşenler iltihapla savaşır ve hastalıkla ilişkili oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca tükürük üretimini artırır. Mukoza zarlarının nemli kalmasına katkıda bulunur. Bu sayede, boğaz rahatlar ve tahriş azalır.

Limonun faydalarından tam olarak yararlanmak için, limonu ılık suya biraz bal ekleyerek veya tuzlu su ile birleştirerek içmek etkili bir yöntem olacaktır.

Özetle, limonlu su, C vitamini ve boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek bileşikler içermektedir. Böylece iyileşme sürecine destek olur.

ZENCEFİL KÖKÜ ÇAYI

Zencefil, antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri sayesinde boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilen bir baharattır.

Yapılan bazı laboratuvar çalışmaları, zencefil özünün solunum yolu hastalıklarına yol açan bazı bakteri ve virüsleri etkisiz hale getirebileceğini göstermiştir. Bu, zencefilin tüberküloz gibi akciğer hastalıklarında iltihabı azaltıcı etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir.

Zencefil çayı, çoğu gıda mağazasında veya çevrimiçi perakendeciler aracılığıyla kolaylıkla bulunabilmektedir. Ayrıca, insanlar taze zencefil kökünü kullanarak kendi ev yapımı zencefil çaylarını da hazırlayabilirler. Bu çay, özellikle kış aylarında boğaz ağrısının hafifletilmesinde popüler bir seçenektir.

Bitkisel Pastiller

Çaylar, infüzyonlar ve diğer içecekler, boğazı yatıştırmak ve vücudu hidrate etmek için etkili yöntemlerdir. Bazen bir boğaz pastili emmek de boğaz ağrısını ve rahatsızlığını hafifletmede oldukça rahatlatıcı olabilmektedir. Boğaz pastilleri, genellikle ağrıyı azaltmaya ve boğazı nemlendirmeye yardımcı olan bileşenler içerir. Özellikle yetişkinler için uygun bir ürün arıyorsanız, Vocalzone Adult Sprey ve Vocalzone Pastil iyi bir seçenek olabilir. Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için Vocalzone web sitemizi ziyaret edin.

KAYNAKLAR :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir