Vocalzone Kids ( Çocuk ) Şurup

Gece öksürüğe ne iyi gelir ?

Gece öksürüğe iyi gelen yöntemler

Gece öksürüğü, pek çok insanın karşılaştığı yaygın bir sorundur. Genellikle uykunun bölünmesine neden olarak yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bu makalede, gece öksürüğe ne iyi gelir ? Konusu ve rahatlamaya yönelik yöntemler bilimsel veriler ışığında incelenecektir.

Sigarayı bırakmaya çalışın

Tütün dumanı maruziyeti, kronik öksürüğün en yaygın çevresel kaynağıdır. Eğer bir birey sigara içiyorsa, sigarayı bırakmak, öksürük riskini düşürmenin yanı sıra, gece öksürüğüne yol açabilen gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) ve astım gibi durumların kontrol altına alınmasına da yardımcı olacaktır. Sigarayı bıraktıktan sonraki 8 hafta içinde öksürüğün azalması mümkündür. Ancak, sigara bırakmanın yanı sıra, başka etkili yöntemler de bulunmaktadır.

Bir nemlendirici deneyin

Kuru hava, boğaz ve sinüsler üzerinde tahriş edici etkiye neden olur. Bu da öksürüğün şiddetlenmesine neden olacaktır. Yazın kullanılan klima ve soğutucular, kışın ise ısıtıcılar havanın kurumasına sebep olurlar. Uyku sırasında bir nemlendirici cihaz kullanmak, havayı nemlendirerek boğazı rahatlatmaya ve öksürüğü azaltmaya yardımcı olacaktır. Ancak, buharlaştırılan musluk suyunun partikül bırakabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Damıtılmış ya da demineralize su kullanmak daha faydalıdır. Diğer yandan, aşırı nem, küf oluşumunu teşvik eder. Küf, alerjen olarak işlev görebilir ve öksürüğü artırabilir.

Alerjenleri yönetin

Alerjiler, bağışıklık sisteminin genellikle zararlı olmayan bir maddeye aşırı reaksiyon göstermesiyle meydana gelir. İç mekanlardaki yaygın alerjenler arasında küf, ev hayvanı tüyleri ve toz akarları yer alır. Bu alerjenler hapşırma, burun tıkanıklığı ve öksürük gibi semptomlara neden olabilir. Yatak odasında alerji kaynaklı öksürüğü azaltmanın yollarından bazıları şunlardır.

 • Alerji ve astım dostu özelliklere sahip bir elektrik süpürgesiyle düzenli temizlik yapmak
 • Yatağa alerji önleyici örtüler sermek
 • Yatak odasına dışarıdan alerjen taşımamak için yatmadan önce duş almak
 • Evcil hayvanları yatak odasının dışında tutmak
Tozu azaltın

Yatak odasında biriken toz, geceleri semptomların şiddetlenmesine yol açabilmektedir. Bu nedenle toz ve toz akarlarıyla mücadele etmek için aşağıdaki öneriler faydalı olacaktır.

 • Duvardan duvara halılar, pelüş mobilyalar ve toz tutan diğer eşyalardan uzak durmak
 • Yatak çarşaflarını her hafta sıcak suyla yıkamak
 • Odanın iyi havalandırılmasını sağlamak
 • Küf oluşumunu artırabileceğinden, odada nemi azaltmak
Hava filtresi kullanın

Hava filtreleri ve hava temizleyici cihazlar, havadan partikülleri uzaklaştırarak öksürüğü hafifletebilir.2020 yılında yapılan bir çalışma, yatak odalarında altı hafta süresince hava filtresi kullanımının alerjik rinit hastaları üzerindeki etkisini değerlendirdi. Çalışmanın sonuçları, HEPA filtresi içeren bir hava temizleyicinin, havadaki partiküllerin yoğunluğunu ve bu durumdan muzdarip kişilerin ilaç kullanma ihtiyacını belirgin şekilde düşürebileceğini ortaya koydu.

Yatağın baş kısmını kaldırın

Gece yatarken düz pozisyonda olmak öksürüğün şiddetlenmesine yol açmaktadır. Mukus, boğazın arka kısmında toplanarak öksürük refleksini tetikler. Bu nedenle başı yüksek bir pozisyonda uyumak, geniz akıntısı ve gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) semptomlarını hafifletir; Yatak başını yükseltmek için şu yöntemlerden faydalanılabilirsiniz.

 • Ayarlanabilir bir yatak satın alabilirsiniz
 • Ekstra yastıklar
 • Yatağın ayak kısmının altına konan bloklar
 • Bir destek kama kullanımı
Bal ve limon karışımını tüketmek

Yatmadan önce bal ve limon karışımı içmek, boğazı rahatlatmaya ve tahrişi azaltmaya yardımcı olacaktır. Ancak, balın 12 aydan küçük bebekler için uygun olmadığını unutmamak önemlidir.

Kekik

2016 yılında gerçekleştirilen bir araştırma, kekik ve timol içeren bir ilacın, solunum yolu enfeksiyonlarına sahip kişilerde öksürüğü etkin bir şekilde azalttığını ortaya koymuştur. Kekik (Thymus vulgaris), spazm önleyici, mikrop öldürücü, iltihap giderici, bağışıklık sistemini düzenleyici ve antioksidan özelliklere sahip bir bitkidir. Kekiğin aktif bileşeni olan timol, bu özelliklerden sorumludur.

Özellikle çocuklar için uygun bir seçenek arıyorsanız, Vocalzone Kids Şurup çocuğunuz için uygun olabilir. Vocalzone Kids Şurup hakkında bilgi almak için Vocalzone web sitemizi ziyaret edin.

Sonuç :

Gece öksürüğünü hafifletmek için sigarayı bırakmak, nemlendirici kullanmak, alerjenleri kontrol altında tutmak, tozu azaltmak, hava filtresi kullanmak, yatağın baş kısmını yükseltmek, bal ve limon tüketmek ve kekik kullanmak gibi yöntemler etkili olacaktır. “Gece öksürüğe ne iyi gelir?” sorusuna yanıt arayanlar için bu yöntemleri uygulamak, gece öksürüğünün şiddetini azaltır ve daha kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar.

Kaynakça:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir