Vocalzone Tarihçe

Vocalzone, dünya çapında 100 yılı aşkın süredir tercih edilen bir markadır.

Tarihçemiz, bu benzersiz markanın nasıl 1 milyardan fazla satış yaparak rekor kırdığını göstermektedir. Üstelik, orijinal formülasyonunu koruyarak bu başarıya imza atmıştır.

Biz Kimiz sorusuna cevap olarak; Vocalzone, her zaman kullanıcılarının yanında olan ve onların sağlığını korumayı amaç edinen bir markadır.

Misyonumuz, her yaş grubundan insanın sağlığını desteklemektir. Bu amaçla çocuklar için yeni nesil şurubumuz ve hem yetişkinler hem de çocuklar için geliştirdiğimiz spreylerimizle yaşam kalitelerini artırmaktır.

Vizyonumuz, sürekli yenilikçi ürünlerle sektörde öncü olmaktır.

MSN FARMA İTHALAT İHRACAT AŞ. 2012 yılından bu yana Vocalzone markasının Türkiye ve Kıbrıs’taki tek yetkili distribütörüdür.

Eğer bizim hakkımızda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, gelin bizimle birlikte Vocalzone’un tarihine doğru unutulmaz bir yolculuğa çıkalım. 1 milyardan fazla rekor satışla taçlanan efsanevi markanın gizli hikayesini keşfedelim.

1872

Vocalzone’un tarihçesi, 1872’de Kurucumuz ve Vocalzone Boğaz Pastillerinin Mucidi William Lloyd’un doğumuyla başlar.
Galler, Carmarthen’deki Mansel Arms’da Innkeepers Thomas ve Elizabeth Lloyd’un oğlu olarak doğan William, ailenin altı çocuğundan beşincisidir.

1873

Vocalzone Pastil’in ortaya çıkışının diğer önemli figürü olan ünlü İtalyan Tenor, Enrico Caruso’dur, Kendisi Napoli’de doğmuştur.
Tarihçemizde belirtildiği gibi, Caruso ve William Lloyd’un yolları gelecekte tesadüfen kesişmiştir. Bu buluşma, ömür boyu sürecek bir arkadaşlık ve işbirliği ortamı yaratmıştır.
Bu olay, vizyonumuzun temelini oluşturur.

1896

Enrico Caruso’nun opera serüveni, Napoli’deki Teatro Nuovo’da başlar. Bu konserde, insanlar ilk defa tenor ve bariton ses tipinin alışılmadık kombinasyonunu tecrübe ettiler. Bu yüzden ilk albümü beklenenden daha az ilgi gördü.
Gösterinin ardından Caruso, Napoli’de bir daha asla şarkı söylemeyeceğini ve annesinin yanına dönüp, mütevazi bir hayat süreceğini açıklar.

Eski Napoli

1898

William Lloyd, Fellow of the Royal College of Surgeons sınavlarını geçer. Lloyd, kendine anlamsız gelen kurallara itiraz ederek ün kazanmıştır ve kayıt ücretini ödemeyi reddetmiştir. İlginçtir ki bu hareketi karşısında yetkililer şaşırsa da ona burs vermeyi önerirler.
Okulunu başarıyla bitirir ve iş aramaya başlar…

1900

Lloyd, gününün yarısını İngiltere Boğaz Hastanesi’nde cerrahlık yaparak geçirir. Diğer yarısını ise Londra Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz bölümünde kıdemli klinik asistan olarak çalışmalarını sürdürür.
Hem Londra Hastanesi’nde rugby oynayan hem de Galler Ulusal takımında yedek oyuncu olan Lloyd, spora karşı çok ilgilidir. Bu nedenle National Sporting Club üyesi olarak 40 yıl daha rugby sporuna çeşitli görevlerde hizmet eder.

1902

Böylece, Caruso, müziğe olan tutkusunu yeniden keşfederek kariyerine devam etme kararı alır. Yeni bir albüm çıkarır.
Caruso’nun ‘Vesti la Giubba’ adlı albümü, bir milyondan fazla kopya satar. Bu bir rekordur. Başarısıyla Guinness Dünya Rekorlar kitabındaki yerini alır.
Bu olay, tarihçemizde önemli bir yer tutar. Vizyonumuzu; sanatın ve müziğin sınırlarını zorlayarak yeni başarılara ulaşmayı hedeflemek olarak pekiştirir.

1903

Enrico Caruso, kendisine ikinci ev olarak nitelendirdiği New York Opera’da ilk kez sahne aldı. Bu performans o kadar etkileyiciydi ki, insanlar yaklaşık 20 yıl sonra bile hâlâ konuşmaya devam ettiler.
Enrico artık dünyaca ünlü bir yıldızdır.

1907

William Lloyd ve Enrico Caruso’nun yolları, Covent Garden’da birleşir. Bir performans sırasında Caruso’nun ses tellerinde problem olur.
Lloyd, çok sigara içen Caruso’ya yardımcı olmak için özel bir ürün formüle etmekle görevlendirilir. Böylece Vocalzone efsanesi doğmuş olur.
İkili arasındaki bu önemli buluş, tarihçemizde dönüm noktası olarak yer alır. Lloyd ve Caruso’nun bu iş birliği, Vocalzone’un temel misyonu olan, bireylerin sağlığını koruma ve iyileştirme çabasını simgelemektedir.
İkisi çok iyi arkadaş olur ve Lloyd, kişisel doktoru olarak Caruso ile dünyayı dolaşmaya devam eder.

Ünlü Tenor Enrico Caruso

1912

Vocalzone, ilk kez pastil formuna getirilerek piyasaya sürülmüştür. ‘Sadece Bir Adam – Büyük Caruso için Yaratılan Boğaz Pastili’ olarak pazarlanan Vocalzone, piyasada olağanüstü bir şekilde karşılanmış ve günümüze kadar aynı bağlılıkla takipçileri tarafından popülerliğini korumuştur.

İlkzone vokal pastil kutusu

1921

Büyük İtalyan tenor Enrico Caruso, peritonit adı verilen hastalık nedeniyle 48 yaşında hayatını kaybetmiştir. Caruso için, küresel başarıları nedeniyle İtalya Kralı’nın huzurunda bir cenaze töreni düzenlenmiştir. Bu törene San Francisco Kilisesi Kraliyet Bazilikası’nda binlerce insan katılmıştır. Bu durum, tarihçemizde Caruso’nun sanat dünyasına olan katkılarını yansıtır. Aynı zamanda kişisel trajedilerini de önemli bir an olarak belgeler.

1930

Sonuç olarak, Vocalzone, Birleşik Krallık’taki çoğu eczanenin ürünü stoklaması sonucunda ulusal çapta rağbet gören bir pastil haline gelmiştir. Bu dönemde, William Lloyd ve eczacı kardeşi Walter Lloyd, Vocalzone Boğaz Pastilleri’nin üretimini hızlandırarak Carmarthen’deki fabrikalarında kapasiteyi artırmışlardır.

1940

Winston Churchill’in Başbakan olarak ilk konuşmasını yaptığı dönemdir.

Bilinen birçok ünlü isimden biri olarak, Winston Churchill de Vocalzone kullanıyordu.

1948

Kurucumuz William Lloyd, Harrow on the Hill’deki evinde hayatını kaybetti.

73 yaşında olan Lloyd, güçlü kişiliğiyle hatırlanacak. Aynı zamanda nazik yönüyle de anılmaya devam edecektir.

Vocalzone Pastil müziği William Lloyd

1955

50 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Vocalzone, üretimin zirvede olduğu bir dönemde satışa çıkartıldı. Bu zor karar, Lloyd ailesi tarafından alınmıştır. Kısa bir süre sonra, üretim lisansı Devon’daki Ernest Jackson’a devredilmiştir. Şirket, Enrico Caruso için özel olarak üretilen orijinal formülle boğaz pastilleri üretimine devam edecektir.

1962

Vocalzone Boğaz Pastilleri, 50 yıldır İngiltere pazarında sürekli olarak satılmaktadır. Bu süre zarfında, ‘Tek Adam İçin Üretildi – Caruso’ sloganıyla Sir Tom Jones gibi ünlü sanatçıların yer aldığı reklam kampanyaları başlatıldı. Ayrıca, Frank Sinatra ve Gregory Peck gibi dönemin diğer dünya çapında ünlü müzisyenleri de Vocalzone kullanıcıları arasında yer almıştır.

İlkzone vokal pastil reklamı yapıldı

1965 – 70

Teknolojideki birçok ilerleme, pazardaki tıbbi ürünlerin artmasına neden olmuştur. Bu nedenle, İngiltere sağlık bakanlığı (MHRA) birçok tıbbi ürünün lisanslarını gözden geçirir. Yetersiz bulduğu lisansları iptal etmiştir.
Boğaz pastillerinin çoğunun ruhsatları iptal edilirken; Vocalzone, günümüze kadar gelen süre zarfında tıbbi lisansını elinde tutmuştur.

1993

Vocalzone’un yeni sahibi, Kestrel Health Care Limited adlı şirket olmuştur.

Pastiller Ernest Jackson fabrikasında üretilmeye devam eder. Yaklaşık 90 yıl sonra bile, formül hiçbir değişiklik yapılmaksızın korunmaya devam eder.

2001

Nihayet, o büyük an geldi; Vocalzone’un ilk web sitesi kuruldu.

İlk Vocalzone web sitesi açıldı.

2010

Bu süreçte, Vocalzone güçlü itibarını sürdürdü. İngiltere’deki çoğu eczanede stoklanmaya ve talep görmeye devam etti. Ayrıca, ürün ilk kez müzik mağazalarında tanıtıldı ve satışına başlandı.

Vocalzone pastil müzik marketlerde

2012

Vocalzone 100. yılını kutluyor! Bu özel olayı anmak ve artan talebi karşılamak amacıyla, Vocalzone, retro tarzda tasarlanmış metal cep kutularını piyasaya sürdü.

Vocalzone 100 yaşında

2013

Vocalzone’un tek yetkili distribütörü olarak MSN Farma, Türkiye ve Kıbrıs satış haklarını alarak, tüketici ile markayı buluşturmuştur. 

MSN FARMA İTHALAT İHRACAT AŞ.

2015

Kestrel Medical, Vocalzone’u vejetaryenler ve veganlar için uygun hale getirmek için formülde çok küçük bir düzenleme yaptı. Bu düzenlemeler, 100 yıldan fazla sürenin ardından yapılan ilk değişiklikler olmasına rağmen, fark edilmeyecek düzeydedir ve büyük Caruso için oluşturulan orijinal formül büyük ölçüde muhafaza edilmiştir.

Vocalzone vegan'lar için uygundur.

2018

Vocalzone ekibi, uzun süredir kırmızı kutudaki klasik pastilin tanınmış tadına alternatif lezzetler sunmayı hayal ediyordu. Bu yıl, Bal & Limon ve Frenk Üzümü aromalı şekersiz pastillerin piyasaya sürülmesiyle bu rüya gerçeğe dönüştü.

Vocalzone Pastil Çeşitleri

2021

Vocalzone ailemize yeni üyeler katıldı.

Adult (Yetişkin) Sprey

Kids (Çocuk) Sprey

Kids (Çocuk) Şurup

Vocalzone ailesi

2023

Vocalzone efsanesi yeni sürprizlerle devam edecek….