Tarihçe

Vocalzone, İngiltere’de 100 yılı aşkın bir süre önce şirket olarak kuruldu ve ilk kez 1912 yılında boğaz pastili formuna getirilerek satılmaya başlandı.

Gelin hep beraber Vocalzone’un tarihine doğru bir yolculuğa çıkalım ve 1 milyardan fazla rekor satışın gizli bileşeni olan efsane pastilin arkasındaki hikayeyi keşfedelim.

1872

Vocalzone’un hikayesi, 1872’de Kurucumuz ve Vocalzone Boğaz Pastillerinin Mucidi William Lloyd’un doğumuyla başlar.

Galler, Carmarthen’deki Mansel Arms’da Innkeepers Thomas ve Elizabeth Lloyd’un oğlu olarak doğdu.  Ailenin altı çocuğundan beşincisiydi.

1873

Vocalzone Pastil’in ortaya çıkışının diğer önemli figürü olan ünlü İtalyan Tenor, Enrico Caruso, Via San Giovanello, Napoli’de doğdu.

Kendisinin ve William Lloyd’un yollarının gelecekte kesişmesi ve tesadüfen gelişen arkadaşlıkları onları ömürleri boyunca birlikte çalışacakları bir ortam yaratmıştır.

1896

Enrico Caruso ilk opera deneyimine Napoli’deki Teatro Nuovo’da başlar. Tenor ve Baritone’un alışılmadık vokal kombinasyonu o sırada duyulmamış olmadığı için ilk albümü iyi karşılanmaz.

Gösterinin ardından Caruso, Napoli’de bir daha asla şarkı söylemeyeceğini ve sadece annesinin yanına döneceğini ve mütevazı bir hayat süreceğini açıklar.

1902

Caruso tekrar müziğe dönmeye karar verir. Yeni bir albüm çıkarır. Caruso’nun ‘Vesti la Giubba’ adlı albümü bir milyondan fazla kopya satan ilk kayıttır;

Bu bir rekordur ve Guinness Dünya Rekorlar Kitabında yerini almıştır.

1903

Enrico Caruso 2. evi olarak nitelendirdiği The New York Opera’da ilk kez sahneye çıkar.

Bu sahnede öyle bir performans sergiler ki yaklaşık 20 yıl sonrasında dahi, insanlar tarafından konuşmaya devam edilir.

Enrico artık dünyaca ünlü bir yıldızdır.

William Lloyd ve Enrico Caruso’nun yolları ilk kez kesişir. Caruso, çok sigara içen biri olarak biliniyordu. Caruso Covent Garden’da performans ergilerken ses tellerindeki bir problem ikisini bir araya getirecekti.

Lloyd, Caruso’ya yardım etmek için bir ilaç formüle etmekle görevlendirildi ve kısa bir süre sonra Vocalzone doğdu. İkisi çok iyi arkadaş oldu ve Lloyd, kişisel doktoru olarak Caruso ile dünyayı dolaşmaya devam etti.

1912

Vocalzone ilk defa Pastil formu haline getirilip satılmaya başlanmıştır.

“Sadece Bir Adam – Büyük Caruso için yaratılan Boğaz Pastili” olarak pazarlanmaktadır.

Piyasada istisnai bir şekilde karşılanan Vocalzone, halen aynı bağlılıkla sevenleri gözünde popülaritesini korumuştur.

1921

Büyük İtalyan Tenor Caruso, karın bölgesini kaplayan ince doku tabakasının iltihaplanması olarak bilinen “peritonit” hastalığı nedeniyle hayata gözlerini yumar.

Büyük yetenek 48 yaşında ölmüş ve geride genç bir aile bırakmıştır. İtalya Kralı, küresel başarısı nedeniyle, binlerce insanın katıldığı San Francisco Kilisesi Kraliyet Bazilikasın’da kendisine bir cenaze töreni düzenler.

1930

Vocalzone, Birleşik Krallık’taki çoğu kimyagerin ürünü stoklamasıyla birlikte, ulusal olarak aranan bir pastil haline geldi.

Bu noktada William Lloyd ve Kimyager kardeşi Walter Lloyd, Vocalzone Boğaz Pastilleri üretimini hızlandırdı ve Carmarthen fabrikalarında kapasiteyi artırdı.

Winston Churchill’in Başbakan olarak ilk konuşmasını yaptığı zamandı.

Winston Churchill’in Vocalzone’u da kullanan birçok politikacıdan biri olduğu söylenmektedir.

1940

WILLIAM LLOYD

11 Haziran’da Kurucumuz William Lloyd, Harrow on the Hill’deki evinde huzur içinde vefat etti. 73 yaşındaydı.

Lloyd, güçlü bir kişiliğe sahip olan nazik bir insan olarak hatırlanmaya devam edecekti. Lloyd, yaşamı boyunca dünyayı gezme fırsatı bulan şanslı birkaç kişiden biriydi ancak hiçbir zaman memleketi Galler’den bahsettiği zaman yaşadığı mutluluktan daha mutlu olmadığı söyleniyor.

Vocalzone Company’nin kontrolü Lloyd’un yeğenlerine devredilir.

50 yılı aşkın bir süredir faliyetine devam eden Vocalzone şirketi, zor bir kararla Lloyd ailesi tarafından satışa çıkarılır.

Üretim tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi.Bu karardan kısa bir süre sonra üretim lisansı ile birlikte Devon’daki Ernest Jackson’a devredildi.

Şirket, Caruso için yapılan aynı formülle boğaz pastilini üretmeye devam edecekti.

1955

Vocalzone Boğaz Pastilleri, 50 yıldır İngiltere pazarında genel satışta.

Bu yıllarda bir başka ünlü sanatçı Sir Tom Jones ile birlikte devam eden Vocalzone Boğaz Pastilleri reklamları, ilk kez bu sloganla tanıtıldı; ‘Tek Adam İçin Üretildi – Caruso’.

Frank Sinatra ve Gregory Peck de dahil olmak üzere dönemin diğer dünyaca ünlü müzisyenleri de Vocalzone kullanıyorlardı.

Teknolojideki birçok ilerlemeden dolayı pazara giren yeni tıbbi ürünlerin artmasıyla, İngiltere sağlık bakanlığı (MHRA) birçok tıbbi ürünün lisanslarını gözden geçirir ve yetersiz olanları iptal eder.

Boğaz pastillerinin çoğunun ruhsatları iptal edilirken; Vocalzone, günümüze kadar gelen süre zarfında tıbbi lisansını elinde tutmuştur.

1965-70

1993

Vocalzone’un yeni sahibi, Kestrel HealthCare Limited adlı şirket olur.

Pastiller Ernest Jackson fabrikasında üretilmeye devam eder ve yaklaşık 90 yıl sonra dahi formül hiçbir değişiklik yapılmadan korunur.

Vocalzone’un ilk web sitesi kuruldu.

2010

Vocalzone, tüketicilerinin gözündeki güçlü itibarını sürdürdü ve İngiltere’deki çoğu eczanede stoklanmaya ve talep görmeye devam ediyor.

Ürün ilk kez müzik mağazalarına tanıtıldı ve satışına başlandı.

2012

Vocalzone 100 yaşında!


Bu olayı anmak ve artan talep sonucunda retro markalı ürünler tarzındaki metal cep kutuları Vocalzone markası altında satışa sunuldu.

Vocalzone Türkiye yetkili distribütörü olarak Msn Farma tek satıcı hakkını aldı.

2013

2015

Kestrel Medical, Vocalzone’u Vejetaryenler ve Veganlar için uygun hale getirmek adına formülde çok küçük bir değişiklik yaptı.

Bunlar, 100 yıldan fazla bir süredir formülde yapılan ilk değişiklikler olsa da, değişiklik farkedilemez ve büyük Caruso için yapılan formül büyük ölçüde dokunulmadan kalır.

Orijinal pastillerinin edinilmiş tadına alternatif tatlar sunmak uzun zamandır Vocalzone ekibinin bir tutkusuydu.
Bu yıl Bal & Limon ve Frenk Üzümü Şekersiz Pastilleri piyasaya sürüldüğünde rüya gerçek oluyor.

2018

2019