Ses Kısıklığı Nedir ve Nedenleri

Ses kısıklığı bir semptomdur hastalık değildir. Anormal ses değişikliklerini tanımlayan genel bir terimdir. Kısık olduğunda, ses soluk, rahatsız edici, gergin olabilir veya ses seviyesinde (ses yüksekliği) veya perdede (sesin ne kadar yüksek veya alçakta olduğu) değişiklikler olabilir. Sesteki değişiklikler genellikle ses kutusunun (gırtlak) ses üreten kısımları olan vokal kıvrımlarla ilgili bozukluklardan kaynaklanmaktadır .

Ses kısıklığının birçok nedeni vardır; neyse ki, çoğu ciddi değildir ve kısa sürede kaybolma eğilimindedir. Ses kısıklığı iki haftadan daha uzun sürerse, doktorunuzu ziyaret etmeniz önerilir. Her zaman böyle olmasa da, kalıcı ses kısıklığı gırtlak kanserinin bir uyarı işareti olabilir.

– Ses kısıklığına ne sebep olur?

 1. Soğuk algınlığı veya üst solunum yolu viral enfeksiyonu.
 2. Sesi kötüye kullanma: Sesini uzun süre çok fazla, çok yüksek veya uygunsuz şekilde kullandığınızda.
 3. Reflü : mide asidi yutma tüpünden çıktığında ve ses kıvrımlarını tahriş ettiğinde.
 4. Sigara içmek.
 5. Alerjiler, tiroit sorunları, nörolojik bozukluklar, romatoid artrit ve ses kutusunda meydana gelen travma.

 – Ses kısıklığı nasıl teşhis edilir?

Ses kısıklığınızın ve genel sağlığınızın kapsamlı bir geçmişi sorgulanır. Ses kutusu ve çevresindeki doku bir ayna veya bir larengoskop (boğazınızın arkasına yerleştirilmiş küçük, ışıklı, esnek bir alet) kullanılarak incelenir. Son olarak ses kalitesi değerlendirilir.

Gerekirse fiziki muayenenin bulgularına bağlı olarak biyopsi , röntgen veya tiroit fonksiyonu gibi laboratuvar testleri istenebilir .

 – Ses kısıklığı nasıl tedavi edilir?

Tedavi, ses kısıklığına neden olan duruma göre değişir. Ses kısıklığının çoğu, sesi dinlendirerek veya ses terapileri ile tedavi edilebilir.
Eğer ses kısıklığınız sigara kullanımınıza bağlı ise, sigarayı bırakmanız ve sesinizi dinlendirmeniz tavsiye edilebilir. Tüm hastalar için sigara içmekten veya pasif içici konumunda kalmaktan kaçınmaları ve bol sıvı içmeleri önerilir. Boğaz Pastilleri boğazınızı yumuşatmaya ve ses tellerinizi dinlendirmenize yardımcı olabilir. Ses kıvrımlarında nodül veya polip varsa ameliyat önerilebilir.

– Ses kısıklığı nasıl önlenebilir?

 • Sigara içiyorsanız mutlaka bırakın.
 • Alkol ve kafein gibi vücudu kurutan ajanlardan kaçının.
 • Sigara içilen ortamlardan uzak durun.
 • Bolca su için.
 • Evinizi nemlendirin.
 • Diyetinize dikkat edin – baharatlı yiyeceklerden ve alkolden kaçının.
 • Sesinizi çok uzun süre veya çok yüksek sesle kullanmamaya çalışın.
 • Sesiniz kısıksa veya çok sık kısılıyorsa, profesyonel yardım alın.