Mürrüsafi Nedir?

Mürrüsafi Nedir? Mürrüsafi bir ağaç türü olup, doğu Akdeniz ülkeleri, Somali, Etiyopya, Yemen ve güney Arabistan’da yetişmektedir.

Batı dünyasında çoğu insan mürrüsafi’yi Üç Aziz Kral’ın Hz.İsa’ya götürdükleri hediyelerden biri olarak bilir. İncil, Üç Aziz Kral’ın Hz. İsa’ya altın, günlük buhuru ve mürrüsafi getirdiğinden bahseder.

Kuran ve İncil’de adı geçen ve Romalılar zamanından bu yana şifalı etkilerinden dolayı insanoğlunun kullandığı en eski şifalı bitkilerden biridir (Madaus 1938).

Mürrüsafi ağacının gövde kabuğundan elde edilen reçine (Mürrüsafi), medikal amaçlarla kullanılmaktadır. İslam alimlerimizden Ibn-i Sina ve Hipokrat Mürrüsafi’yi özellikte boğaz ve ağız dokusunda kullanımını önermişlerdir.

Günümüzde Avrupa Birliği ülkelerinde 30 yıldan daha fazla süredir kullanılmaktadır.

Mürrüsafi buharlaşıcı bir etkiye sahiptir. Ağız yolu ile alınan Mürrüsafi buharlaşarak, boğaz ve ses tellerine yapışır. Buradaki enflamasyonu gidererek antimikrobiyal (mikrop öldürücü), antiviral (virüs öldürücü), antienflamatuar (iltihap ve yangı karşıtı), analjezik (ağrı kesici) etki gösterir.

Mürrüsafi ses tellerinde ise nodül olmadığı sürece, sesini yanlış kullanmaktan doğan ses kısıklıklarında, Reflü kaynaklı ya da çok yüksek sesli konuşma sonrası oluşan ses kısıklıklarında, öğretmenler ve sanatçıların meslek hastalıklarından kaynaklı ses kısıklıklarında, sigara kullanımından sonra gerçekleşen ses kısıklıklarında yıllardır tercih sebebi olmuştur.

Mürrüsafi buharlaşıcı bir etkiye sahiptir. Mürrüsafi, buharlaşarak boğaz ve ses tellerine yapışır. Buradaki enflamasyonu giderir.

Halk Arasında Mürrüsafi Nedir?

  • Ağız ve boğazdaki mukozanın orta seviyeli iltihaplanması durumlarında,
  • Viral soğuk algınlığında ve ateş düşürücü olarak,
  • Ağızdaki aftların iyileşmesini sağlamaya yardımcı olmak için,
  • Diş çürümelerinde ve diş kayıplarında,
  • Dudaktaki çatlakları onarmak için,
  • Kötü ağız kokusunu gidermek için kullanılmaktadır.