Kuru Öksürük Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Öksürük; üst solunum yollarını temizlemek için kullanılan, solunum yollarının bir refleks hareketidir. (1) Vücutta soluk borusu ve bronşların yabancı bir madde ile karşılaşması durumunda beyne sinir aracılığı ile uyarı giderek öksürüğe neden olur. Bu durum, çoğu vakada herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek olmaksızın ortadan kaldırılabilir. Fakat öksürüğün bazı durumlarda ciddi bir hastalığın semptomu olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Kronik bir şekilde ilerleyen kuru öksürük , özellikle geceleri aktif olduğunda kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Buna bağlı olarak hastaya özel detaylı bir tanı ve tedavi şarttır.

Kuru Öksürük Neden Olur ?

Kuru öksürük nedenleri arasında yaygın ve nadiren olmak üzere çeşitli faktörler bulunur. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

a) Viral enfeksiyon

Soğuk algınlığına neden olan viral enfeksiyon ile enfekte olduğunuzda, bu rahatsızlığa bağlı semptomlar genellikle 1 hafta ila 10 gün arası sürer. Bununla birlikte diğer tüm semptomlar (belirti) geçmesine rağmen, öksürük uzun bir süre daha devam edebilir. Viral enfeksiyona bağlı soğuk algınlıklarında öksürükler genellikle kurudur ve nadiren de olsa iki aya kadar devam edebilir. Bunun sebebi viral enfeksiyonun hava yollarında meydana getirdiği ciddi tahriştir.

b) Postnazal Akıntı

Postnazal akıntı, boğazınızdan aşağı kısma doğru damlayan ekstra mukusu ifade eder. Mevsimsel alerji veya soğuk algınlığı gibi durumlarda mukus olması gerekenden daha fazla salgılanarak boğazın arkasından damlamaya sebep olur. Postnazal akıntı, boğazın arka kısmındaki sinirleri aktif ederek öksürüğe sebebiyet verebilir.

c) Gastroözefageal Reflü

Halk arasında sıklıkla reflü olarak adlandırılan gastroözefageal reflü, mide içeriğinin yemek borusuna geri akması durumudur. Bu süreçte yemek borusundan geçen mide asidi yemek borusunu tahriş ederek öksürük refleksini tetikleyebilir.

d) Astım

Solunum yollarının şişmesi ve daralması şeklinde seyreden astım, bazı durumlarda kronik öksürükle sonuçlanabilir. Öksürük astımın sık karşılaşılan bir semptomu olsa da, varyant astımı olarak bilinen astım türünde ana semptom kronik kuru öksürük olarak bilinir.

Çocuklarda Kuru Öksürük

Çocuklarda kuru öksürük veya Hacking öksürüğü, genellikle soğuk algınlığı rahatsızlığında görülen bir semptomdur. Soğuk algınlığının iyileşmesinden sonra devam eden öksürük genellikle boğaz kısmında kalmış olan mukusla ilişkilendirilir. Bunun yanı sıra çocuklarda gece görülen kuru öksürük astım hakkında şüphe uyandırabilir. Sorunun uzun süreli devam etmesi halinde mutlaka bir doktor kontrolüne gidilmelidir.
Öksürüğün spesifik (bir duruma özgü) bulgularının varlığı ile teşhis ve tedavi kolaylaşabilir. Ancak çoğu zamanda semptomlar az veya belirsizdir. Öksürüğün yönetimi spesifik tanımlamayı içerir ve bu süre zarfında öksürüğün akut, uzun süreli veya kronik olup olmadığı düşünülmelidir. Tedavi denemeleri sıklıkla bir tanı koymak adına yapılır ve öksürül doğal olarak çözülmesi oldukça yaygın bir durumdur. (2)
Evde yardımcı olur: Toz, küf, polen ve evcil hayvan tüyü gibi astım tetikleyicilerini kontrol edin. Astım değilse, mukus sisteminden çıkarken çocuğunuz bol sıvı içmelidir.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer ?

Kuru öksürük tedavisi hava yollarının aşırı hassas hale gelmesi durumunda zorlayıcı olabilir. Çeşitli etkenlere bağlı olarak boğazda meydana gelen tahriş öksürüğe neden olarak bir kısır döngü yaratabilir. Kuru öksürük tedavisinde en etkili yöntem doğru tanının konması ve kuru öksürüğe neden olan asıl etmenin kontrol altına alınmasıdır. Bu süreç içerisinde boğazı rahatlatmak adına boğaz pastilleri, bal ve öksürük kesicilerden yardım alabilirsiniz.

Kaynakça
(1) Chung KF, Pavord ID. Prevalence, pathogenesis, and causes of chronic cough. Lancet. 2008 Apr 19;371(9621):1364-74. doi: 10.1016/S0140-6736(08)60595-4. PMID: 18424325.
(2) Grarup PA, Pedersen JL. Kronisk hoste hos børn [Chronic cough in children]. Ugeskr Laeger. 2015 Apr 13;177(16):V11140593. Danish. PMID: 25872676.