Boğaz Pastili Nedir?

Boğaz Pastili; Hepimizin başına gelen;

Gıdıklayan bir boğaz kızarıklığı, öksürük nöbetlerine dönüşen gıcık ve yutkunma zorluğu (büyük olasılıkla en istenmeyen durum ve mekanlarda) sonrasında başvurduğumuz bir kurtarıcıdır. Bu semptomlar, kısa zamanda boğaz ağrısına dönüşebilir, bu da en azından rahatsız edici, tahriş edici veya acı verici olabilir. Son zamanlarda mucize boğaz pastili reklamlarına çok sık rastlıyoruz. Bunların büyük çoğunluğunun ise sorunlarımızı çözmede etkisiz kaldığı birçok kişi tarafından bilinmekte. Bu blog yazısında, boğaz pastillerinin boğaz ağrımıza herhangi bir faydası var mı? Yoksa sadece çürük oluşturan bir şekerden farksız mı olduğunu tartışacağız.

Boğaz ağrısının nedeni nedir?

 • Boğaz ağrısının ana nedeni viral’dir (soğuk algınlığı veya grip), bu nedenle antibiyotiklere yanıt vermez.
 • Bakteriler boğaz ağrısına da neden olabilir; bu enfeksiyon, antibiyotiklerle tedavi edilen strep boğaz olarak adlandırılır .
 • Saman nezlesi ve diğer alerjiler, özellikle geceleri boğazı tahriş edebilen geniz akıntısına neden olabilir.
 • Duman veya kirli ortam gibi tahriş edici maddeler.
 • Larenjit, gırtlak iltihabı veya tonsillit , bademcik iltihabıdır.

Boğaz pastilleri nasıl çalışırlar?

Boğaz pastilleri, reçetesiz satın alabileceğiniz çoğunlukla bitkisel tabletlerdir. Bu tabletler, boğaz ağrısını tedavi etmek ve tahrişi önlemek için ağızda yavaşça çözülmelidir. Pastil emmek, içlerinde bulunan bileşenleri çözerek tükürük bezini tükürük üretmesi için uyarır. Bununla birlikte, pastil içindeki farklı bileşenlerin boğaz üzerinde farklı bir etkisi olabilir. Boğaz pastillerinin çeşitli etkiye sahip versiyonları vardır.

 • Antibakteriyel pastiller – Bunlar bakterilerin neden olduğu enfeksiyona karşı savaşmaya yardımcı olur, ancak çoğu boğaz ağrısı viral bir enfeksiyondan kaynaklanır, bu nedenle antibakteriyel boğaz pastilleri çoğu zaman tek başına yardımcı olmaz.
 • Mentol : Burun ve göğüs tıkanıklığına yardımcı olabilen ve anında rahatlama sağlayan sentetik bir bileşendir. Ayrıca boğazda soğuğa duyarlı reseptörleri tetikleyerek bir soğuma hissi sunar.
 • Okaliptüs yağı: Okaliptüs  yapraklarından elde edilir ve yaygın olarak öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde doğal bir çare olarak kullanılır. Mentol gibi, dekonjestan görevi görür ve ayrıca soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir.
 • Ağrı kesiciler :  Benzidamin hidroklorür veya flurbiprofen gibi Steroid Olmayan Anti-Enflamatuar İlaçlar (NSAIDS) şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Boğaz ağrısından geçici ve anında rahatlama arıyorsanız, bu tür ilaçlı pastiller etkili olacaktır. Doğal bileşen arıyorsanız, Mürrüsafi içeren Vocalzone Boğaz pastilleri sizin için ilk tercih olacaktır.
 • Anestezikler : Benzokain gibi lokal anestetikler temas ettikleri bölgeyi uyuşturmak için kullanılır. Geçici etkiye sahiptir. Kısa süre sonra şikayetleriniz devam eder.
 • Antitüsifler (öksürük kesici): Dekstrometorfan hidroklorür ve pholcodine, bazı durumlarda boğaz ağrısına neden olabilecek kuru bir öksürüğü bastırmaya yardımcı olmak için boğaz pastillerinde kullanılır. Doğal bileşen arıyorsanız, Mürrüsafi içeren Vocalzone Boğaz pastilleri sizin için ilk tercih olacaktır.